0212 549 70 91 - 92

Yapı Çelikleri

Yapı çelikleri, karbon kullanımının düşük tutulduğu çelik türlerini kapsamaktadır. Çoğunlukla alaşımsız şekilde üretilmektedir. Ayrıca imalattan sonra dövülmekte ve ısıl işleme tabi tutulmaktadır. Biçimlendirmeden sonra oluşabilecek deformasyonlar uygun yöntemlerle ortadan kaldırılmaktadır. Bu sebeple yüzey kaliteleri oldukça iyi seviyelerdedir.

yapı çelikleri
Yapı Çelikleri 1

Birçok sınıfa ayrılan bu çeliklerin standart isimleri ise şöyledir; St33, St34, St37, St42, St46, St50, St52, St60, St70. Bu malzemeler içerisinde en çok kullanılan malzeme cinsi St37 çeliği ve St52 çeliğidir. Bu adlandırmaların dışında kalitelerine göre kendi içlerinde de farklı sınıfları mevcuttur. O sebeple kullanım yapılacak alana göre tercihte bulunmak büyük bir öneme sahiptir.

Yapı Çeliklerinin Özellikleri

  • Akma sınırı açısından oldukça avantajlıdır.
  • Çekme mukavemeti için dayanıklılık oranı son derece yüksektir.
  • Kırılmalara karşı da koruma sağlamaktadır ve uzun ömürlü olmaktadır.
  • Kaynaklana bilirlik kapasiteleri yüksektir.
  • Şekil verebilme açısından kolay kullanım sunmaktadır.
  • İşlene bilirlik bakımından da ideal değerlere sahiptir.

Yapı Çelikleri Kullanım Alanları

En çok inşaat ve sanayi sektörlerinde kullanılmaktadır. Kutu profil yapımında, sıcak şekilde haddelenen sanayi profillerinde ve parlaklık istenen malzemelerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bunlar dışında manivela imalatında, çeşitli kalıplarda, makine elemanları ve dişli çarklarda da yaygın bir şekilde kullanımı mevcuttur.

2.160 kez görüntülendi