0212 549 70 91 - 92

Rögar Kapakları

Rögar kapağı, kanalizasyon sistemlerindeki açık kanalizasyon hatlarının üzerini kapatmak ve erişimi sağlamak için kullanılan bir kapaktır. Genellikle dökme demir, beton, çelik veya plastik malzemelerden üretilirler ve ağırlıkları genellikle birkaç kilogramdan birkaç yüz kilograma kadar değişebilir.

Rögar kapakları, yaya ve araç trafiğinin bulunduğu bölgelerde kullanılır. Ayrıca, yağmur suyu drenaj sistemleri ve su şebekelerinde de kullanılır. Rögar kapağı, açık kanalizasyon hattını örtmek ve korumak için kullanılırken aynı zamanda üzerindeki bölüm de çıkarılarak kanalizasyon sistemi temizlenir veya bakımı yapılır.

Rögar kapakları, çevresel faktörlere dayanıklı ve sağlam malzemelerden yapıldığından uzun ömürlüdürler. Ayrıca, kirlilik ve su kaçağı gibi sorunları da önlemek için sızdırmazlık özelliklerine sahiptirler.

Günümüzde, birçok rögar kapağı, özellikle kentsel alanlarda, çeşitli desen ve tasarımlarla süslenerek estetik açıdan da göze çarpar hale getirilmektedir. Bu sayede, rögar kapağı işlevsel özelliklerinin yanı sıra şehir mobilyaları arasında da yer alır hale gelmiştir.

Sfero Döküm Rögar Kapağının Özellikleri Nelerdir?

Sfero dökümün dışarıdan oluşabilecek darbelere karşı dayanıklı ve uzun ömürlü yapısı sayesinde paslanmaz, boya ya da benzeri bir bakım yahut tamir gerektirmez, hafif ve yalıtkan özellikler kazanır. Magnezyum ya da seryum elementleriyle özel bir işlemden geçirilmiş olan sfero döküm sahip olduğu bu mükemmel özellikleri kaybetmeden kanalizasyon su yollarını sorunsuz bir biçimde deşarj noktasına ulaştırır. Dış etkenlere karışı sağlam yapısı sayesinde kanalizasyon su yollarının en kolay şekilde kapağın yüzeyine dağıtılmasını sağlamaktadır.

Küresel grafitli dökme demir adıyla da bilinen sfero döküm kullanım olanaklarının genişliği, işlenebilirlik özelliğinin yüksek olması, düşük bütçeli bir malzeme olması gibi niteliklerin yanı sıra kullanım alanına yüksek performans sunar.

Hafif olması ise taşınabilmesi ve işçiliği bakımından diğerlerinin önüne geçer. Montajlama ve nakliye işlemleri sırasında çok daha avanatajlı ve de kolayca iş yapma olanağı sağlar.

Ayrıca sfero döküm rögar kapaklarının imalatında kullanılan magnezyum elementi bu kapakların üstün mekanik özelliklere sahip olmasına olanak sağlar. Özellikle emniyet ihtiyacının karşılanabilmesi açısından rögar kapağından beklenen özellikleri  verebilmektedir.

Sektörlere Göre Rögar Kapağı Kullanımları

Rögar kapağı, farklı sektörlerde farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bazı sektörlere göre rögar kapağı kullanımları şunlardır:

  1. İnşaat sektörü: İnşaat sektöründe rögar kapakları, inşaat sahalarında kullanılan geçici su tahliye sistemleri için kullanılır. Ayrıca, zemin altı suyu drenajı için de kullanılır.
  2. Yol ve ulaşım sektörü: Yol ve ulaşım sektöründe rögar kapakları, yaya ve araç trafiğinin bulunduğu bölgelerde kullanılır. Yol, kaldırım, tretuvar ve köprülerde yer alan rögar kapakları, yağmur suyunun tahliyesini sağlar. Ayrıca, su altı tünellerinde de kullanılır.
  3. Sanayi sektörü: Sanayi sektöründe rögar kapakları, fabrikalarda ve endüstriyel tesislerde kullanılır. Atık suyun tahliyesi için rögar kapakları kullanılır.
  4. Tarım sektörü: Tarım sektöründe rögar kapakları, tarım alanlarındaki sulama kanallarında kullanılır. Bu kapaklar, sulama kanallarının içindeki suyun tahliyesini sağlar.
  5. Su ve atık su sektörü: Su ve atık su sektöründe rögar kapakları, su kanallarında ve kanalizasyon sistemlerinde kullanılır. Bu kapaklar, kanalların içindeki suyun tahliyesini sağlar ve aynı zamanda kanalizasyon sistemlerindeki temizlik çalışmaları için de kullanılır.

Bu sektörlerin yanı sıra rögar kapakları, birçok farklı alanda da kullanılmaktadır. Ancak, hangi sektörde kullanılırsa kullanılsın, rögar kapaklarının dayanıklı ve sağlam malzemelerden yapılmış olması çok önemlidir. Ayrıca, su kaçağı ve kirliliği önlemek için sızdırmazlık özelliklerine sahip olması da önemlidir.

2.476 kez görüntülendi