0212 549 70 91 - 92

Rulman Çeliği

Rulman Çeliği olarak isim verilen çelikler sürtünmeye ve aşınmaya oldukça dayanıklıdır. Rulman çelikleri yüksek derecede uygulanan basınca dayanıklı, çekme, aşınma ve titreşim gibi işlemlerde ise herhangi olumsuz etki oluşmamaktadır. Kullanıma uygun olan ürün ise genel olarak 100Cr6 ve 100CrMn6’dir.

rulman çeliği
Rulman Çeliği 1

Rulman çelikleri yuvarlanma yorulma mukavemetine ve yüksek aşınma direncine sahiptirler. Yüksek karbon barındırması sebebi ile krom yatak çeliği, paslanmaz çelik ve mühendislik çeliği ile birlikte ısıya dayanıklılık gösterdiğinden dolayı yatak malzemesi olarak kullanılmaya uygunluk gösterir.

Rulman çelik üretimi yapılırken

  • Vakumla gazdan arındırma,
  • Eritilmiş çeliğin argin ile örtülmesi
  • İkincil çelik rafine etme

gibi işlemlerin dikkat edilmesi gereken teknik bilgiler bulunmaktadır.

Isıl işlemi ve Rulman çelikleri ve yumuşak durumda iken çeliğin sertleşmesi için yüksek ısıda ısıtılmasının ardından hızlı şekilde soğutulması gerekir. Soğutma işleminin ardından östenitten martensiteye dönüşümü sağlanır. Soğutma işlemi -84 santigrat derece de yapılmaktadır. Marsensite durumuna gelen çelik çok sert bir haldedir.

Rulman Çeliği Özellikleri ve Kullanım Alanları

Rulman çelikleri makine bileşenleri arasında minimum sürtünme ile haraket edebilen yüksek seviye de mühendislik gerektiren ve hassas bir şekilde yapılmış makine elemanlarıdır. Bilyalı rulman, bilyalı baskı yatakları, makaralı rulman, komik makaralı baskı yatakları gibi çeşitlere sahip rulman çelikler oldukça dayanıklı ve güvenilir bir üründür. Rulman çelikleri kullanım alanlarının zorluğuna bağlı olarak güvenilir şekilde hizmet verirken döngüsel yükleri ve şiddetli statiklerini yürütmek için en uygun malzeme olmaktadır. Farklı kategoride yer alan rulman çelikleri kesitleri boyunca yeteri derecede sertleştirilerek hazır duruma getirilmiş çelikler olmaktadır.

Rulman çelikler deformasyon oluşturmayan yüksek kuvvete dayanabilen malzemeler içinde yer almaktadır. Aynı zamanda yıllar içindeki kullanıma bağlı olarak rulman çeliği, herhangi bir aşınma ve yıpranma gibi sorunlar yaşanmadan kullanılacak malzeme özelliğine sahiptir. Rulman çelikleri gres yağlar ile yağlanarak oluşabilecek arızların önüne geçilmesi yaşanır. Uygun miktarda yağlanan rulmanların kaliteli ve dayanıklı bir ürün olmasını sağlayan işlem düzenli periyotlarla yağlanma yapılması ve kullanılan yağ miktarı olmaktadır. Yağın içinde katkı maddeler rulman çeliği malzemesinin daha verimli ve uzun ömürlü çalışmasına sebep olur.

2.410 kez görüntülendi