0212 549 70 91 - 92

Hidrolik Piston: Çalışma Prensibi, Kullanım Alanları ve Avantajları

Hidrolik piston hayatın genel akışı içerisinde kullanılan birçok eşyanın ve ürünün kullanımını kolaylaştırmaktadır. Öncelikle bir işin yapılması ya da bir makinenin çalışması esnasında ihtiyaç duyulmaktadır. Başka bir deyişle uygulanan itme, çekme ve bir şeye basma, ezme gibi işleri yapmaktadır. Öncelikle hayatın günlük akışında birçok alanda karşımıza çıkan birçok makinenin ana parçalarından birisi olmaktadır.

 Bu sistemler öncelikle yüksek kuvvet uygulanması gereken işlerin kolay bir şekilde yapılmasında kullanılmaktadır. Özellikle doğrusal bir düzlem içerisinde hareket eden sistem, silindir ve piston ile birlikte oluşmaktadır. Hidrolik Piston öncelikle sistem içerisinde tek taraflı piston olabildiği gibi her iki tarafta da piston bulunabilmektedir.

 Hidrolik Piston Kullanım Alanları

 Öncelikle günlük hayatımızda kullandığımız eşyalar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Bunun yanında küçük eşyalar başta olmak üzere iş makineleri, ağır ve küçük sanayi tesislerinde kullanılmaktadır. Bunun yanında birçok farklı sektörde de kullanılmaktadır.

 Özellikle hidrolik piston doğrusal etki ile uyguladığı güç sayesinde şirketlerin ve ülkelerin ekonomilerine ciddi katkı sunmaktadır. Başka bir deyişle küçük alanda ağır güç uygulaması ile dikkat çeken bu sistemler;

 – Madencilik Sanayi

 – Otomotiv Sanayi

 – Demir – Çelik Sanayi

 – Enerji Sektörü

 – Çimento Tesisleri

 – İş Makineleri

 – Press Uygulamaları

 gibi alanlar ile daha birçok farklı özel alanda kullanılmaktadır. Hidrolik piston sistemlerinin çalışacağı alana göre oluşturulması gerekmektedir. Bu nedenle çalışma prensipleri aynı olsa da çalışma alanlarında maruz kalacakları etkiler değişmektedir.

 Bundan dolayı örnek olarak demir çelik alanında çalışan sistemlerin ısıya dayanıklı olması gerekmektedir. Ayrıca uçak sanayinde kullanılacak olanların basınca karşı dayanıklı malzemeden üretilmiş olması gerekmektedir.

 Askan makina olarak farklı alanlarda çalışabilme özelliklerine sahip sektörüne uygun hidrolik piston çözümleri sizlerin çözüm ortağı olmaktayız.

 Endüstriyel Hidrolik Sistemler

 Hidrolik Piston birçok üretim tesisinin özellikle güç gerektiren işlerdeki en büyük yardımcısı olmaktadır. Bunun yanında büyük pompalar, kompresörler ve büyük türbinler gibi birçok makineyi kontrol etmeye yaramaktadır. Öncelikle madencilik alanında, petrol, doğalgaz çıkarma tesisleri ile su arıtma tesislerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

 Özellikle tarım, inşaat, ulaşım gibi birçok alanda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Öncelikle Askan makina olarak endüstriyel sistemler alanında deneyimli ekibimiz ile yanınızda yer almaktadır. Bunun yanında sistem parçalarının üretim ve bakımlarında da çözüm alanlarımız bulunmaktadır.

 Avantajları

 Özellikle üretim başta olmak üzere birçok alanda makinalar kullanılmaktadır. Bu nedenle makinalar daha az kuvvet uygulayarak daha çok işi yerine getirmekte kullanılmaktadır. Bu nedenle hidrolik sistemlerin amacı gerçekleştirilmek istenen gücün minimum güç ve enerji harcayarak yerine getirilmesi olmaktadır.

 Bundan dolayı kullanılan sistem ile gücü daha ileri aktarabilmektedir. Bunun yanında bu sistemlerde daha az hareketli parça bulunmaktadır. Ayrıca bunlar çok basit yapılı ve hassas aletlerdir. Bu nedenle de kullanımı daha kolay olmaktadır.

 Hidrolik sistemlerin kullanımı kolay olduğu için daha az kişi gerektirmektedir. Özellikle oldukça küçük sistemler kullanarak büyük güçler üretilebilmektedir. Bunun yanında sistemde meydana gelen en küçük sızıntılar bile kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

 Hidrolik Sistem ve Pistonlar Nerelerde Kullanılır?

 Askan makina olarak özellikle endüstriyel alanda olmak üzere birçok farklı alanda kullanılabilir farklı sistemler üretilmektedir.

Asansörler

 Özellikle yüksek yapılarda ve dar alanlarda insanların ve yüklerin dikey olarak hareketi için hidrolik asansörler kullanılmaktadır. Öncelikle kullanılan bu asansörler otomobil, katı atıklar, ağır makinalar ve yüklerin taşınmasında kullanılmaktadır. Bunun yanında bu asansörlerde kablo sistemi bulunmadığı için iş kazası gibi riskler ortadan kalmaktadır. Ayrıca daha fazla faydalık yük taşınabilmesi de sağlanmaktadır.

 Krikolar

 Günlük hayatımızda da birçok alanda karşılaştığımız krikolar öncelikle az bir kuvvet ile oldukça ağır yükleri kaldırmada kullanılmaktadır. Bunun yanında daha büyük krikolar ağır sanayi alanında da kullanılmaktadır.

 Ağır Makinalar

 İş ekipmanları alanında yer alan dozer, kamyon, kazıyıcı gibi farklı makinalarda bu sistemler kullanılmaktadır. Öncelikle bu araçların daha çevik ve daha güçlü çalışmasında piston kullanılmaktadır. Bunun yanında eskavatör ve dozer gibi ağır makinalarda işin büyük kısmını yerine getiren kollar bu şekilde hareket etmektedir.

 Hava Araçları

 Özellikle yüksek basınç altında hızlı hareket eden uçaklarda yer almaktadır. Ayrıca kanatlarının ayarlanması, yön verilmesi ve uçakların kapıları gibi alanlarda oldukça faydalı olmaktadır. Bu sayede uçakların manevra kabiliyetleri ve çalışma sistemleri güçlendirilmektedir.

 Hidrolik piston ile ilgili en iyi çözümlere ulaşmak önemli olmaktadır. Öncelikle insan yükünü hafifleterek güvenli üretimler gerçekleştirmek için gereken sistemler için askanmakina.com.tr adresinden bilgi alınabilmektedir.

3.314 kez görüntülendi